Історична довідка

Історична довідка Кириківської селищної ради

У рамках реформи з децентралізації 18 грудня 2016 року у Великописарівському районі пройшли перші вибори голови та депутатів Кириківської селищної ради, на базі якої утворено об’єднану територіальну громаду. Увійшли до неї, крім самої Кириківської селищної ради, Вищевеселівська, Яблучненська, Рябинівська, Катанська й Іванівська сільські ради. Головою Кириківської селищної ради обрано голову фермерського господарства «Апіс» Івана Михайловича Мороза.

У громаду увійшло шість старостинських округів з ними 14 сіл, усього населення 7523 чоловік, загальна площа території 4322,59 км.

Смт. Кириківка – (адміністративний центр громади) с. Маракучка, с. Яблучне, с. Майське, с. Рябина, с. Катеринівка, с. Іванівка, с. Катанське, с. Березівка, с. Вищевеселе, с. Василівка, с. Рідне, с. Мирне.

КИРИКІВКА – селище міського типу (з 1957 р.) центр селищної ради, населення 3295 чол. Розташоване на лісовому березі р. Ворскла, за 33 км від райцентру. Поблизу Кириківки знайдено рештки поселення і курганного могильника доби бронзи (ІІ тис. до н. е.), в урочищі Рядові Могили виявлено курганний могильник скіфських часів (VІІ – ІІІ ст.. до н. е.), безпосередньо в селі – сарматське поховання (ІІ ст. до н. е.). Неподалік с. Маракучка збереглись давньоруські городища, поселення та могильник. Кириківку заснували в останній чверті ХVІІ ст. переселенці з Наддніпрянщини, що прийшли сюди на чолі з осавулом Кириком. В кінці ХV ІІ ст. Кириківка стала сотенним містечком Охтирського полку, пізніше – центром волості, районним центром. В 1831 р. було побудовано Янківський цукровий завод, який П. І Харитоненко в 1913р. перебудував. В Кириківці народились музикознавець, композитор, член-кореспондент Української Вільної Академії наук П. П. Маценко (1897-1991) та доктор медичних наук О. І. Лопатченко, кандидатами технічних наук Б. С. Остренко та М. А. Білан, кандидат сільськогосподарських наук В. С. Гусак.

Нині діючі: М. Д. Ждан кандидат юридичних наук, народився 22 травня 1980 року. В. Є. Засенко доцент, кандидат фізико – математичних наук. С. М. Доля кандидат фізико – математичних наук, народився 17 липня 1973 року.

ВИЩЕВЕСЕЛЕ – село, центр сільської ради, населення 640 чол. Розташоване за 14 км від залізничної станції «Кириківка». Сільській раді підпорядковані населені пункти Василівка, Рідне, Мирне. Відоме з 1709 року.

ІВАНІВКА – село, центр сільської ради, населення 1070 чол. Розташоване за 2 км від залізничної станції «Кириківка». Відоме з ХVІІІ ст. На південному сході від околиці села виявлено поселення бронзового, раннього залізного віку та раннього середньовіччя.

КАТАНСЬКЕ (до 1905р. – Віли) – село, центр сільської ради, населення 352 чол. Сільській раді підпорядкований населений пункт Березівка. Розташоване на лівому березі р. Ворсклиця, за 10 км від залізничної станції «Кириківка». Засноване в 1699 р. поблизу с. Катанське виявлено поселення доби неоліту, поселення бронзового та раннього віку, курганні могильники, неподалік від с. Березівка – городище та курганний могильник скіфських часів, поховання черняхівської культури, городище та кургани VІІ – ІІІ ст..

РЯБИНА (до 1969р. – Стара Рябина) – село, центр сільської ради, населення 1018 чол. Сільській раді підпорядкований населений пункт Катеринівка. Розташоване в долині р. Ворскла, за 6 км від залізничної станції «Кириківка». Засноване в 1660 р. Поблизу села виявлено залишки поселення черняхівської культури. Уродженцю с. Катеринівка І. П. Литвинову присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

ЯБЛУЧНЕ – село, центр сільської ради, населення 915 чол. Сільській раді підпорядковані населені пункти Майське і Веселе. Засноване в 1699р. Поблизу села виявлено поселення черняхівської культури. Уродженець с. Веселе – повний кавалер ордена Слави В. Д. Шандиба.

Уродженцями села Яблучне є відомий поет В. Затуливітер (1944 – 2003), а також літератор К. В. Худенський (1906 – 1966), начальник військово - оркестрової служби України, заслужений діяч мистецтв, генерал В. Ф. Деркач.