Сказ – хвороба смертельна!

Дата: 01.07.2019 15:41

http://nmc-volyn.gov.ua/files/image/%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BA%D0%B8%20%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8E/2013/07.10.13/skaz.jpgСказ - це особливо небезпечне інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин), що характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи та закінчується їх загибеллю.

Як заражаються люди ?

Збудником сказу є вірус. Джерело зараження – хворі на сказ тварини. Механізм передачі від хворих та інфікованих тварин через покуси та ослизнення. Інкубаційний період для тварин може бути 7-8 днів, для людей – від 2-х тижнів до одного року. Основним джерелом вірусу сказу в нашій області є собаки, коти, корови, свині, коні, кози, лисиці, куниці, борсуки, єноти, кажани, щури, білки, лосі.

Перші ознаки та перебіг хвороби у людини.

http://nmc-volyn.gov.ua/files/image/%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BA%D0%B8%20%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8E/2013/07.10.13/skaz1.jpgВони з'являються раптово, на фоні повного здоров'я. Вже за 1-2 дні від початку захворювання на місці загоєної від укусу рани рубці набухають і робляться темно-червоними, з'являється тягучий біль. Починається загальне нездужання, слабкість, з'являється почуття туги, пригніченості. Разом з цим хворий втрачає апетит, погано спить, стає неспокійним, дратівливим. У хворого з'являється спрага, він просить пити, але проковтнути воду не може через судоми м’язів глотки. Розвиваються тяжкі симптоми так званої „водобоязні”. Захворювання триває 2-4 дні і закінчується смертю.

Що потрібно робити при появі скаженої тварини ?

В першу чергу необхідно негайно сповістити працівників санітарно-епідеміологічної служби та ветеринарної медицини. Після проведення спеціалістами досліджень, трупи скажених тварин треба спалити або закопати на глибину не менше двох метрів. Одяг і білизну людей, які стикалися зі скаженою твариною, потрібно прокип’ятити і випрати з милом.

Слід пам’ятати, щоб запобігти зараженню тварин на сказ, їм треба щорічно робити профілактичні щеплення, а також виконувати правила утримання тварин. Вигулювати собак необхідно тільки на повідках, у намордниках, у сільській місцевості – тримати прив’язаними або у вольєрах.

Що робити, коли людину покусала або обслинила підозріла на сказ тварина чи невідомий собака?
    http://nmc-volyn.gov.ua/files/image/%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BA%D0%B8%20%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8E/2013/07.10.13/skaz2.jpgПерш за все, необхідно застосувати заходи для негайного знешкодження вірусу в рані. Місце укусу треба промити водою (краще з розчином мила) і обробити йодом. Якщо рана кровоточить, то відразу зупиняти кровотечу не треба, тому що разом з кров’ю виливається і вірус сказу. Висмоктувати кров з рани небезпечно, бо вірус може проникнути в організм здорової людини через тріщини на губах. Але єдиним заходом попередження сказу у людини, яку покусала хвора тварина, є щеплення. Тому після обробки рани слід негайно звернутися до лікаря.

Важливо пам’ятати !

Неприпустимі перерви в проведенні ін’єкцій під час щеплення. Самовільне припинення або скорочення визначеного лікарем курсу, а також несвоєчасно розпочатий курс щеплень часто стає причиною того, що вироблення імунітету запізнюється і напруженість його виявляється недостатньою, щоб запобігти виникненню захворювання.