Про стан епідемічної ситуації зі сказу в Охтирському районі у 2023 році та ризики її ускладнення

Дата: 27.03.2024 16:49

Протягом 2023 року було зареєстровано 264  звернень людей в заклади охорони здоров’я  району з приводу укусів, подряпин та ослинень тваринами (показник на 100 тис. населення - 219,8, що на 22 % більше, ніж у минулому році (206 звернень, показник 171,5 на 100 тис. нас.). За антирабічною  допомогою звернулись в 2023 р.- 251 чол., в 2022 р.- 200 чол.

В рейтингу територій за кількістю звернень населення за антирабічною допомогою: Охтирська ОТГ (139 випадків, показник - 291,8 на 100 тис. нас.) , Тростянецька ОТГ(65вип., показник - 231,5), Чернеччинська ОТГ(18 вип., показник- 187,9, Великописарівська ОТГ(15 вип.,показник 149,9), Грунська ОТГ(9вип.,показник-170,7),

Найменші показники зафіксовані в: Боромлянській ОТГ(6 вип.,показник-121,9), Чупахівській ОТГ (5вип.,показник-90,4), Кириківській ОТГ(5 вип.,показник- 82,5),Комишанській ОТГ(2 випадки, показник - 66,9).

В структурі укусів/подряпин/ослинень за видами та типами тварин переважали собаки та коти — їх питома вага  становила 97,7%. Співвідношення собак та котів, що нанесли укуси, майже не змінюється з роками і становить 4:1. Із 258 випадків укусів, подряпин та ослинень, що сталися внаслідок нападів собак і котів у 2023 році, 67 (приблизно 25,9%) були заподіяні безпритульними тваринами. Протягом останніх 15 років спостерігається тенденція до збільшення кількості нападів бродячих тварин на людей з нанесенням небезпечних ушкоджень.

В той же час в структурі укусів з’явилися укуси синантропних рукокрилих — кажанів, що не спостерігалося у попередні два роки, частка укусів, нанесених гризунами, ссавцями та сільськогосподарськими тваринами невелика – 5 випадків.

У досліджених тварин (3 собаки, із них 2-бродячі,1-домашня), що нанесли укуси, сказу не було виявлено.

У 2023 році кількість осіб, яким було призначено антирабічне лікування, зросла на 26,4% порівняно з попереднім роком. Призначено курсів антирабічного лікування в 2023 р.- 67 осіб, в 2022 р. – 57осіб.  Зменшилась кількість відмов від антирабічного лікування та самовільного припинення його курсу: у 2023 році  - 4 випадки, а в 2022 році  - 6 випадків.

Одним із факторів ризику виникнення сказу у людини є пізнє звернення за спеціалізованою антирабічною допомогою. Звернення пізніше 24 год після отримання укусу спостерігалось  у 17,5% випадків укусів, подряпин та ослинень.

Профілактика сказу

Для профілактики сказу необхідно:

• регулярно вакцинувати свійських тварин;

• уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.

Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.

Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина негайно звернеться до медичного закладу та отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, після визначення приналежності випадків укусів до певних категорій контакту згідно з рекомендаціями ВООЗ.

Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим поведінки під час нього неприпустимо!