Стережіться несподіванок взимку
З настанням зими "вуличний" травматизм сезонно зростає більш, ніж в два рази. Згідно із статистичними даними "зимовий" травматизм дає до 15% захворюваності з тимчасовою непрацездатністю і в 20% є причиною інвалідності. Через стан проїжджої частини вулиць дорожньо-транспортні травми взимку частішають до 3% в порівнянні із звичним 1%. При цьому вони стають не лише частішими, але і важчими - часто із смертельним кінцем.
Статистика говорить, що головною причиною травматизму взимку є банальний поспіх. Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого падають і отримують різні травми. У поспіху людина схильна не помічати навіть відкритого льоду. Крім того, значна частина травм пов'язана з громадським транспортом. Ковзаються і падають як при вході в автобус або тролейбус, так і при виході з нього. Діти і молодь люблять промчати з розгону на слизькій доріжці, гірці. При цьому юрбою і збиваючи один одного. У такому разі зазвичай відбуваються забиття.
Найбільш поширені травми - переломи кінцівок - виникають через те, що послизнувшись, людина інстинктивно виставляє вперед руку і падає на неї усією вагою тіла. Аналогічно незручно виставлена нога ламається в ділянці гомілки. У жінок цьому сприяє також носіння взуття на високих підборах. У ньому легко спіткнутися і впасти. Літні люди, через вікові особливості скелета (підвищена крихкість, менша еластичність зв'язок і м'язового каркаса), нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають хребет, шийку стегна. У літньому віці навіть невеликий удар може викликати перелом.
Як треба падати "правильно"?
Якщо відчуваєте, що падаєте, постарайтеся сісти - так зменшиться висота, з якої ви падаєте. Окрім того, у момент падіння треба групуватися - притягніть підборіддя до грудей, приберіть кисті рук до живота, притисніть лікті до боків. Постарайтеся висунути плечі вперед і тримайте ноги разом. У поєднанні з присіданням це і допоможе згрупуватися. Основна умова для правильного виконання - не боятися забиття заздалегідь.
Якщо посковзнувшись, ви втратили рівновагу, ні в якому разі не приземляйтеся на випрямлені руки! Постарайтеся групуватися і зробити поворот убік, так, щоб удар припав у бічну поверхню тулуба. Так ви убезпечите хребет, таз і кінцівки від перевантажень. Цей прийом рекомендується для людей старше 50 років.
Якщо ви падаєте на спину - притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте якомога ширше, це попередить черепно-мозкову травму. Якщо падаєте із слизьких сходів, дуже важливо захистити голову : постарайтеся прикрити її руками. Не намагайтеся загальмувати падіння - це тільки збільшить кількість переломів.
Як запобігти можливим травмам?
Запобігання травмам можна віднести до сфери їх профілактики. І, як показує уся та ж всюдисуща статистика, це значною мірою знижує їх кількість. Для попередження зимового травматизму необхідно дотримуватися наступних простих правил:
- Носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному каблуці. Краще, якщо підошва буде з великою ребристістю, яка не ковзає.
- В ожеледицю ходити треба по-особливому - як би трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах. Йти бажано якомога повільніше. Ковзати по льоду спеціально не варто - це збільшує обмерзання підошви. Пам'ятайте, чим швидше крок, тим більше ризик впасти.
- Особам літнього віку, найбільш схильним до травматизму, рекомендується прикріплювати на підошву звичного взуття спеціальні накладки "протиожеледі". Їх можна придбати у відповідних торгових точках.
- Слід дотримуватися техніки безпеки при занятті екстремальними видами спорту, використати усі необхідні захисні аксесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т. д.).
- Важливо навчити дитину дотриманню техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санчатах. Не забудьте забезпечити дітей усіма необхідними засобами захисту.
Дорослим необхідно уміти надати першу допомогу дитині Увага і обережність є основними засобами для профілактики травматизму, і не лише зимового. А тому, виходячи на вулицю, особливо в ті дні, коли "плюс" на вулиці міняється на "мінус" або навпаки, треба оцінювати кожен свій крок! Пам'ятайте, краща профілактика зимових травм - це обережність і обачність!